Jak Dobrze Wybrać Dj’a Lub Zespół – Legalna Działalność Muzyczna

Legalna praca i oficjalna księgowość to w branży usług muzycznych w dalszym ciągu temat tabu – a jest bardzo ważna – w dobie wzrastającej jawności wszelkich wydarzeń, w czasach gdy z każdej imprezy w Świat wędrują dziesiątki zdjęć – warto pracować z obsługą artystyczną, która uwidoczniona na pamiątkach nie przyniesie Organizatorowi problemów i będzie miała dowody na legalną pracę w tym miejscu i czasie.

Niestety wśród dziesiątek tysięcy DJ’ów i Zespołów w Polsce na porządku dziennym jest fakt, że Wykonawca okazuje się osobą nie posiadającą zarejestrowanej firmy, następnie okazuje się, że nie wystawia on faktur VAT, a w końcu zgadza się wystawić fakturę VAT lecz widnieją na niej dane zupełnie innej osoby niż on. To oczywiście źle świadczy o poziomie działalności Wykonawcy, a przyjęcie faktury wystawionej „na słupa” to przestępstwo.

Istnieje także praktyka promowania przez grupy muzyczne usług, poprzez oferowanie „niższych cen bez faktury” – takie postępowanie ma krótkie nogi i naraża Klientów na dużo poważniejsze straty. Warto wiedzieć, że np. w przypadku wesel praktyką Urzędu Skarbowego jest sprawdzanie w Urzędzie Stanu Cywilnego, kto danego dnia wziął wesele w okolicy i wzywanie tych osób do wyjaśnień oraz do wskazania podmiotów wynajętych do obsługi wesela – jeśli pracowali oni na czarno, macie problem.

Kolejnym, często ignorowanym problemem, jest legalne zatrudnienie podwykonawców – jeśli DJ ma pomocnika, albo jeśli występuje Zespół w kilkuosobowym składzie – to każdy z tych podwykonawców musi być przez „szefa” zatrudniony i rozliczony podatkowo. Kolejnym haczykiem jest koszt uzyskania przychodów w umowie o dzieło – powinien wynosić 20% wynagrodzenia – w wielu przypadkach muzycy wpisują sobie w umowy 50% kosztów, co jest niezgodne z prawem, jeśli oprawa muzyczna dotyczy muzyki cover. Jeśli Wykonawca nie zatrudnia legalnie podwykonawców to naraża Organizatora na poważne zarzuty natury karno-skarbowej w przyszłości – choćby na podstawie wspomnianych wcześniej materiałów pamiątkowych z imprez, gdzie te osoby się pokażą.

Nie można wynająć usług dobrego Zespołu za 3.000 złotych i nie można mieć dobrego DJ’a za 600 złotych – takie ceny są nierealne na profesjonalnym poziomie usług. Warto tylko wspomnieć, że same koszty użycia „prawdziwego sprzętu scenicznego” w trakcie imprezy sięgają minimum kwot około 1.000-1.500 złotych.

Jeśli DJ lub Zespół musi posuwać się do oszustw finansowych, aby przekonać do siebie Klienta niską ceną, to jest to SŁABY WYKONAWCA I OSZUST – Artyści z talentem i z dobrym pomysłem na granie przekonują do siebie muzyką i wizerunkiem oraz powodują przekonanie, że warto zapłacić więcej. Jeśli ma Cię przekonać tylko niska cena – szukaj dalej.

JAK DZIAŁA VOCART
VOCART posiada zarejestrowaną firmę, nadany REGON i europejski NIP oraz firmowe konto bankowe, na które przyjmujemy przelewy. Zawsze wystawiamy faktury VAT 23%, a wszyscy uczestnicy imprezy zatrudniani są na umowę o dzieło (20% KUP). Wszystkie umowy w imieniu VOCART podpisywane są na dane naszej firmy i ponosimy za nie pełną odpowiedzialność.

POWRÓT