Jak Dobrze Wybrać Dj’a Lub Zespół – Stały Skład Osobowy

Różnorodność usług muzycznych na rynku jest ogromna – jak się nie pogubić i jak wybrać dobrze? Należy najpierw przemyśleć potrzeby swojej imprezy i potrzeby Gości, następnie ocenić wielkość pomieszczenia i planowaną wielkość sceny oraz parkietu, a następnie ustalić potencjalną liczbę Gości i plan wydarzenia – wtedy dowiemy się jaki charakter i moc powinna mieć muzyka oraz ile będzie miała czasu, żeby zauroczyć Publiczność.

Warto wiedzieć, że istnieje różnorodny wybór usług muzycznych na rynku, wśród których najpopularniejsze są:
DJ: muzyka mechaniczna – oryginalne nagrania odtwarzane z płyt. W tej opcji ważne są umiejętności DJ’a, jego prezencja i sprzęt jakim dysponuje – ważny jest efekt muzyczny na parkiecie, czyli trafne dobieranie muzyki i jej jakość oraz legalne pochodzenie. Wizerunek DJ’a jest równie ważny – w końcu jest On/Ona samodzielną Gwiazdą Wieczoru.
DJ + WOKALIŚCI: połączenie muzyki mechanicznej z występem na żywo. W tej opcji ważny jest efekt muzyczny i wizerunkowy – show istniejące na scenie obok DJ’a. W pełnej wersji tej usługi powinien wystąpić wokal damski i męski oraz DJ – najlepiej jeśli jest to śpiewający DJ – inne opcje np. DJ + WOKALISTKA to uboższe i mniej atrakcyjne wersje. Wokaliści nie powinni wykorzystywać sprzętu Dj’a tylko śpiewać do sprzętu dedykowanego dla występów na żywo – nie powinni być też schowani za konsoletą – ich miejsce jest na froncie sceny. Najczęściej jest niestety odwrotnie, więc warto to wcześniej ustalać.
ZESPÓŁ WOKALNY: mniejsza, ale nie mniej efektowna odmiana występu na żywo. Polega ona na występie wokalistów śpiewających na żywo do muzyki instrumentalnej, odtwarzanej z urządzeń audio – czyli do półplayback’u. Podstawą duetu wokalnego jest obowiązkowy męski i damski wokal w składzie. W tej opcji najważniejsze są umiejętności wokalistów i ich repertuar, który powinien wynosić minimum kilkaset utworów, aby ta usługa była z powodzeniem zastosowana. Repertuar musi pochodzić z legalnego źródła – wykonywane aranżacje muzyczne powinny posiadać licencje.
ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY: muzyka na żywo z udziałem wokalistów i instrumentalistów. W tej opcji ważne jest przygotowanie muzyków i dobry sprzęt na scenie – efekt zależy od dobrego grania, dobrego nagłośnienia i oświetlenia występu. Do pełnego występu na żywo potrzeba przynajmniej dwóch sprawnych wokali (męski i damski) oraz podstawowych instrumentów, takich jak: perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna i instrumenty klawiszowe – jeśli ich brak to skład jest niepełny i muzyka będzie uboższa – wyjątkiem są konfiguracje rockowe, w których instrument klawiszowy nie jest niezbędny. Muzyka zespołu złożonego tylko z dwóch klawiszowców? Niestety – to nie jest muzyka grana na żywo i znacznie lepiej wystąpi duet świetnych wokalistów.

Nieważne czy jest to DJ, Prezenter Muzyczny, czy też Zespół Muzyczny – zawsze powinni Oni oferować ten sam skład osobowy (przynajmniej jeśli chodzi o liderów grupy – czyli osoby, z powodu których wybiera się danego Wykonawcę). Aby uniknąć niespodzianek trzeba dokładnie obejrzeć stronę internetową Wykonawcy – powinien być na niej uwidoczniony cały skład osobowy (z imienia i z nazwiska lub pseudonimu) wraz ze zdjęciami oraz opinie Klientów potwierdzające zawodową uczciwość tej osoby/grupy w poważnych tematach (a nie tylko „fajne granie”) – referencje bez kontaktów do osób je dających nie są nic warte. Jeśli tego nie ma – włączmy naszą podejrzliwość – powinniśmy być zaalarmowani jeszcze bardziej, gdy ktoś na spotkaniu chwali się swoimi osiągnięciami, ale wyraźnie proponuje nam usługi osoby trzeciej. Co z tego, że wybrany przez nas DJ grał w 100 najlepszych klubach w całej Polsce, jeśli wciska nam na siłę swojego kolegę bez znanego doświadczenia? Co z tego, że wybrany Zespół ma najlepszych wokalistów, jeśli proponuje nam swój drugi skład – to nigdy nie zagra tak jak chcemy! Wynajmując obsługę artystyczną musimy mieć pewność, że osoby, które opowiadają nam o swojej pracy i zauroczyły nas swoją wizją oraz sposobem bycia, a następnie podpisały z nami umowę, pojawią się na naszej imprezie, natomiast w razie niespodziewanych okoliczności zapewnią należyte zastępstwo i uprzedzą nas o tym, dając nam wybór – jeśli zamiast wybranej osoby, pojawia się na naszej imprezie bez uprzedzenia ktoś inny, to wszystkie ustalenia i zauroczenia nie mają już znaczenia – zostaliśmy oszukani.

Oczywiście – skład Wykonawcy może się zmienić z powodów siły wyższej – gdy pojedyncza osoba zostanie wyrzucona ze składu, ciężko zachoruje lub będzie musiała z innych powodów zaprzestać występów – ale to skrajne i sporadyczne przypadki w uczciwej działalności zawodowej grupy muzycznej i zawsze naprawiane przez Wykonawcę natychmiast – najczęściej  z korzyścią dla jakości.

JAK OCHRONIĆ SWOJE INTERESY?

UMOWA. Umowę podpisujemy z wybraną przez nas osobą – nie z jej kolegą lub managerem („manager” to wręcz śmieszne, jeśli Artysta nie jest Gwiazdą). W umowie nie trzeba wpisywać składu z imienia i nazwiska (to i tak nic nie da w przypadku oszustwa lub koniecznej zmiany składu) – natomiast należy wskazać, że wybrana przez nas osoba będzie wykonywać swoje dzieło osobiście, inne osoby będą jej podwykonawcami, a zastępstwo jest możliwe tylko w przypadku poważnych i niezależnych od Was okoliczności losowych.

POŚEREDNIKOM I PSEUDOAGENCJOM ARTYSTYCZNYM MÓWIMY STANOWCZE NIE. Ludzie dla pieniędzy robią różne rzeczy. Zakładają także pseudoagencje artystyczne – polega to na tym, że jedna osoba i jedna marka przyciąga klientów, a gdy Klienci się zgłoszą, to osoba ta podpisuje na jeden termin tyle umów ile się da oraz następnie rozdziela je między „swoich kolegów”. PAMIĘTAJ: Zawodowy i szanujący się DJ/Prezenter Muzyczny oraz Zespół pracuje zawsze osobiście i na swój rachunek – nie trudni się pośrednictwem w załatwianiu pod swoją marką imprez innym osobom w tym samym terminie. Takie pośrednictwo świadczy o tym, że mamy do czynienia nie z Artystą, któremu zależy na dobrym występie, lecz z chałturnikiem, który przelicza Klientów przede wszystkim na pieniądze – dodatkowo w 99% przypadków takie pseudoagencje zatrudniają swoich podwykonawców na czarno i nie dbają o legalność ich muzyki. Jeśli więc ktoś opowiada Ci o sobie, chce podpisać umowę, ale proponuje Ci zamiast siebie swojego kolegę – ODMAWIAJ WSPÓŁPRACY BO JEST NIEGODNY ZAUFANIA – TAK SIĘ NIE ROBI.

WYBIERAJ ZAUFANYCH – tylko renoma grupy muzycznej gwarantuje jej rzetelność. Nie opinie w Internecie (które można łatwo podrobić), nie ogólne referencje (też łatwo podrobić) – tylko widoczne poważne osiągnięcia zawodowe oraz referencje od konkretnych osób i firm możliwe do weryfikacji (np. pod podanym numerem telefonu).

JAK DZIAŁA VOCART
VOCART zapewnia stały skład osobowy usług DJ, DUETU WOKALNEGO i ZESPOŁU – skład dostępny jest na stronie: http://vocart.eu/o-nas/ . Przez wiele lat naszej działalności ani jeden raz nie zdarzyło się, abyśmy przysłali za nas na imprezę kogoś innego niż VOCART – dla nas umowy są święte. Każda zmiana naszego składu była spowodowana zwiększaniem poziomu usług i Klienci witali ją z radością. Za naszą postawę zebraliśmy dużo pozytywnych recenzji od osób prywatnych i od największych globalnych marek.

VOCART PARTY COVER BAND

VOCART PARTY COVER BAND
Zespół na Twoją Imprezę

POWRÓT

KOLEJNA RADA