Jak Dobrze Wybrać Dj’a i Zespół

Bez dobrej muzyki nie ma dobrej zabawy – to zdanie jest już prawie przysłowiem, tak samo jak podobne powiedzenie branżowe: „dobra muzyka to połowa sukcesu imprezy”. Nie można się z tym nie zgodzić. Od muzyki zależy wszystko na bankiecie, imprezie firmowej, gali, weselu, czy studniówce – na nic zdadzą się piękne wnętrza i cudowni Goście, jeśli nie będzie odpowiedniej atmosfery.

Co to jest dobra muzyka? To muzyka dobrze dobrana, dobrze brzmiąca, trafnie przechodząca w następne utwory, aktywnie reagująca na zmiany atmosfery i zapowiadana w sposób pobudzający Publiczność. Dobra muzyka to nie tylko „hity z ostatniej listy przebojów” i nie wykaz utworów przygotowany przez Organizatora – dobra muzyka to utwory i rytm, jakich oczekuje tłum na parkiecie i jednocześnie oddające charakter Organizatora (te dwie cechy muszą być sprawnie połączone). Dobra muzyka to efekt pracy, jaki pozostawia po sobie dobry DJ i dobry Zespół, a także ich umiejętności konferansjerskie – ważny jest też dobry sprzęt, gdyż bez niego talent oprawy muzycznej nie zaistnieje.

Wybór oprawy muzycznej na imprezę nie jest tak prosty, jakby mogło się wydawać – w rzeczywistości wymaga od Organizatora znacznie więcej wysiłku, niż powszechnie się uważa – drobne szczegóły, na które nie zwracamy najczęściej uwagi przy wyborze oprawy muzycznej, są zazwyczaj koniem trojańskim na naszej imprezie – oto kilka tematów wartych uwzględnienia.

WYBÓR MUZYKI i OBSŁUGI ARTYSTYCZNEJ IMPREZY – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

RÓZNORODNY I STAŁY SKŁAD OSOBOWY – DJ, DJ i Wokalistka, Skład Wokalny, Zespół Instrumentalno – Wokalny, a może skład mieszany? Różnorodność dobrze przygotowanych usług muzycznych to cecha dobrego Podwykonawcy, zajmującego się muzyką – jeśli oferuje on tylko jeden rodzaj usługi to nic złego, ale na pewno jest to znak ograniczonych możliwości tego Podwykonawcy. Ważniejszy od różnorodności jest jednak stały skład – czyli z kim podpisujemy umowę, ten dla nas pracuje – wybieramy przecież muzykę z uwagi na sposób jej prezentacji przez konkretne osoby. Nie daj się nabrać pośrednikom, którzy podpisują wiele umów na jeden termin, a potem przysyłają na Twoją imprezę obce osoby o niepotwierdzonej jakości. CZYTAJ WIĘCEJ

WŁASNE i PORZĄDNE ZAPLECZE TECHNICZNE – profesjonalna i dobrze przygotowana obsługa muzyczna powinna posiadać własne zaplecze techniczne, zabezpieczające na dobrym poziomie wszystkie podstawowe potrzeby występów, a także musi być przygotowana do występów na technice scenicznej dostarczonej przez firmy trzecie – w tym celu musi mieć przygotowany rider techniczny, czyli wykaz potrzeb technicznych wraz z planem sceny. Obsługa muzyczna bez wystarczającego sprzętu (nagłośnienia / oświetlenia) i bez rzetelnego ridera technicznego to prawdopodobieństwo braku wystarczającego przygotowania technicznego do występów, a także znak braku stabilności tej grupy (być może nic ich ze sobą nie trzyma poza chęcią zarobku niskim kosztem) i znak braku inwestycji w jakość usług – jednym słowem najpewniej jest to grupa muzyków zwoływanych na szybko, gdy „wpadnie granie”. CZYTAJ WIĘCEJ

WYSTARCZAJĄCY, LICENCJONOWANY i BOGATY REPERTUAR – dobry repertuar to podstawa muzycznego sukcesu Twojej imprezy. Zarówno DJ, jak i Zespół Muzyczny, powinni mieć jak najszerszy repertuar – nieustannie powiększany – wykaz repertuaru powinien być dostępny publicznie (np. na stronie internetowej). Repertuar musi być legalny – DJ powinien wykorzystywać nabyte legalnie utwory wyłącznie ze swoich zasobów, a Zespół powinien wykorzystywać wyłącznie licencjonowane aranżacje – rachunki zakupu to podstawa, a jeśli ich nie ma to zły znak. Jeśli ktoś nie podaje swojego repertuaru na stronie internetowej lub wysyła swój repertuar muzyczny tylko „po cichu” na mail Klienta i twierdzi, że „da się zagrać wszystko”, to coś tutaj jednak nie gra. Warto potwierdzić ilość repertuaru i źródło jego pochodzenia – uchroni to przed internetową jakością brzmienia i ewentualnym oskarżeniem o współudział w piractwie (sprawdzenie legalności repertuaru to jeden z obowiązków Organizatora).

UDOKUMENTOWANE OSIĄGNIĘCIA ZAWODOWE i KONKRETNE DEMO – prawdziwe zalety Wykonawcy można poznać, gdy zobaczy się jego osobiste osiągnięcia i ciężką pracę muzyczną – autorskie projekty, nagrane płyty, występy w mediach, dobrze wykonane demo i udział w poważnych imprezach – to cechy świadczące o talencie i pasji, ale także o niezłomności i ambicji bycia dobrym (tak ważnych cechach dla efektu imprezy). Jeśli ktoś jako główny punkt swojej reklamy podaje udział w talent show, to słabo świadczy o jego osiągnięciach i możliwościach – warto pamiętać, że talent show to łatwizna i reżyserowana zbieranina wielu przypadkowych osób – to co zapewnia sukces imprezy nie ma z talent show nic wspólnego, a umiejętności „gwiazdek talent show” często są żenująco niskie.

LEGALNA DZIAŁALNOŚĆ MUZYCZNA – profesjonalna obsługa muzyczna to zarejestrowana firma o uznanej marce, wystawiająca faktury VAT i zapewniająca legalne zatrudnienie podwykonawców – REGON i dowód osobisty Wykonawcy to gwarancja Twojego bezpieczeństwa. Nie daj się nabrać na „promocyjne ceny bez faktury” oraz na umowy i faktury wystawiane „na słupy” (osoby trzecie). CZYTAJ WIĘCEJ