Jak Dobrze Wybrać DJ’a, Konferansjera i Zespół – Poradnik Dla Organizatora Imprezy

Od dobrej Muzyki i sprawnego Konferansjera zależy wiele na Bankiecie, Imprezie Firmowej, Gali, Weselu, czy Studniówce – na nic zdadzą się piękne wnętrza i cudowni Goście, jeśli nie będzie odpowiedniej atmosfery oraz jakości.

Czym jest dobra Muzyka na Imprezie? To Muzyka nie tylko dobrze dobrana, dobrze brzmiąca, trafnie przechodząca w następne utwory, aktywnie reagująca na zmiany atmosfery i zapowiadana w sposób pobudzający Publiczność – to także muzyka szanująca gusta Parkietu oraz wizerunek Organizatora – dobra muzyka to utwory i rytm, jakich oczekuje Tłum na Parkiecie, a także Klimat zawierający w sobie charakter Organizatora (te dwie cechy muszą być sprawnie połączone) – ważny jest też dobry sprzęt, gdyż bez niego talent oprawy muzycznej nie zaistnieje.

Wybór oprawy muzycznej na Imprezę nie jest tak prosty, jakby mogło się wydawać – w rzeczywistości wymaga od Organizatora znacznie więcej wysiłku, niż powszechnie się uważa – drobne szczegóły, na które nie zwracamy najczęściej uwagi przy wyborze oprawy muzycznej, bywają Koniem Trojańskim na naszym Wydarzeniu – oto kilka tematów wartych uwzględnienia:

WYBÓR MUZYKI i OBSŁUGI ARTYSTYCZNEJ IMPREZY
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

RÓŻNORODNY I STAŁY SKŁAD OSOBOWY – DJ, DJ i Wokalistka, Live Act, Skład Wokalny, Skład Akustyczny, Zespół Instrumentalno – Wokalny, a może skład mieszany? Różnorodność dobrze przygotowanych usług muzycznych to cecha dobrego Podwykonawcy, zajmującego się Muzyką na Imprezy – jeśli znaleziony przez Ciebie Wykonawca oferuje tylko jeden rodzaj usługi to nic złego, ale na pewno jest to znak jego ograniczonych możliwości – na Imprezie zawsze warto mieć kogoś, kto może więcej i będzie potrafił sobie lepiej poradzić w nagłych przypadkach. Ważniejszy od różnorodności jest jednak stały skład – czyli: z kim podpisujemy umowę, ten dla nas pracuje – wybieramy przecież muzykę z uwagi na sposób jej prezentacji przez konkretne osoby. Nie daj się nabrać pośrednikom, którzy podpisują wiele umów na jeden termin, a potem przysyłają na Twoją Imprezę niezamawianych zastępców o niepotwierdzonej jakości. Niestety aktualnie nadal istnieją w branży rozrywkowej naganne praktyki zbierania składów tymczasowych „z łapanki” i bez próby na termin za tydzień, lub podpisywania wielu umów na ten sam termin oraz rozdzielania ich pomiędzy „kolegów” za prowizją (bez wiedzy Organizatora). Jak więc zapewnić sobie gwarancję otrzymania składu, który wybraliśmy? Oto kilka wskazówek: CZYTAJ WIĘCEJ

WŁASNE ZAPLECZE TECHNICZNE – profesjonalna i dobrze przygotowana obsługa muzyczna powinna posiadać własne, świadomie zaprojektowane zaplecze techniczne, zabezpieczające na dobrym poziomie wszystkie potrzeby zaplanowanych występów, a także musi być przygotowana do występów na technice scenicznej dostarczonej przez firmy trzecie – w tym celu profesjonalny Wykonawca powinien mieć przygotowany wykaz wyposażenia własnego oraz Rider Techniczny, czyli informację o potrzebach technicznych wraz z wykazem używanych wejść i wyjść i graficznym planem Sceny. Każda osoba zamawiająca usługi muzyczne ma prawo zażyczyć sobie przesłania Ridera Technicznego Wykonawcy oraz wykazu jego wyposażenia technicznego, w celu oceny wartości techniki scenicznej i przygotowania Wykonawcy Imprezy. Dobrzy Wykonawcy prezentują oficjalnie Rider Techniczny oraz Wykaz Techniki na stronach internetowych. Jeszcze kilka lat temu Wykonawca posiadający cyfrowy mikser realizacji dźwięku, odsłuchy douszne i ruchome oświetlenie sceniczne na rampie sterowane cyfrowo w czasie rzeczywistym, był rzadko spotykaną i dużo droższą od Konkurencji Ekstraklasą. Aktualnie jest inaczej: miniaturyzacja techniki, powszechność cyfrowych wzmacniaczy dźwięku i źródeł światła opartych na technologii LED powoduje, że ceny sprzętu spadły kilkukrotnie – dlatego w teorii i na zdjęciach zawodowo wyglądające wyposażenie może mieć już praktycznie każdy, kto chce – czy to oznacza, że poziom techniczny Wykonawców się wyrównał i że „tanio” może być już także „dobrze”? Absolutnie nie – aktualnie jeszcze trudniej wyłowić rzetelnie przygotowanych technicznie Wykonawców z tłumu ofert błyszczących blichtrem rzekomego profesjonalizmu – wielu Wykonawców nadal nie posiada własnej techniki, większość wykorzystuje przestarzałe rozwiązania, a wielu posiada niezły sprzęt, lecz nie umie z niego korzystać w pełni, jednak promuje się z tym sprzętem w pakiecie. Zaledwie jeden Wykonawca na około 30-stu zapewni Wam na rzetelnym poziomie to, co reklamuje w swojej ofercie – jeszcze mniej Wykonawców powie Wam uczciwie, że ich technika nie wystarczy i powinniście skorzystać z rentalu. Jak więc przyglądać się ofertom, żeby ocenić poprawnie jakość oglądanych usług techniki scenicznej? Oto kilka wskazówek: CZYTAJ WIĘCEJ

WYSTARCZAJĄCY, LICENCJONOWANY i BOGATY REPERTUAR – dobry repertuar to podstawa muzycznego sukcesu Twojej imprezy. Zarówno DJ, jak i Zespół Muzyczny, powinni mieć jak najszerszy repertuar – nieustannie powiększany – wykaz repertuaru powinien być dostępny publicznie (np. na stronie internetowej). Repertuar musi być legalny – DJ powinien wykorzystywać nabyte legalnie utwory wyłącznie ze swoich zasobów, a Zespół powinien wykorzystywać wyłącznie licencjonowane aranżacje (żeby wykonać utwór cover trzeba wykupić prawo do korzystania z niego, a Organizator musi wykupić dodatkową licencję zezwalającą na zorganizowanie Imprezy z udziałem Gości i Muzyki) – rachunki zakupu licencji to podstawa, a jeśli ich nie ma to zły znak i problem z udowodnieniem legalności pracy Wykonawcy w przypadku kontroli. Jeśli Wykonawca nie podaje swojego repertuaru na stronie internetowej lub wysyła swój repertuar muzyczny tylko „po cichu” na mail Klienta i twierdzi, że „da się zagrać wszystko”, to jest bardzo prawdopodobne, że oszukuje i naraża Klientów. Warto zawsze potwierdzić ilość repertuaru i źródło jego pochodzenia – uchroni to przed złą jakością brzmienia i ewentualnym oskarżeniem o współudział w piractwie (sprawdzenie legalności repertuaru to jeden z obowiązków Organizatora – dodatkowo wszelkie licencje, jakie opłacić musi Organizator są nawet po opłaceniu ważne jedynie wtedy, gdy obsługa muzyczna wykorzystuje legalne nośniki Muzyki).
Zespół, który nie ma własnych nagrań demo? DJ, który nie ma własnej kolekcji płyt i korzysta wyłącznie z internetowych abonamentów? To znak braku autentycznej pasji i znak oszczędzania na tym, na czym kochający swoją pracę nie oszczędzałby na pewno.

ŚWIETNY WIZERUNEK SCENICZNY, UDOKUMENTOWANE OSIĄGNIĘCIA ZAWODOWE i KONKRETNE DEMO – prawdziwe zalety Wykonawcy można poznać, gdy zobaczy się jego osobiste osiągnięcia i ciężką pracę muzyczną – autorskie projekty, nagrane płyty, występy w mediach, dobrze wykonane demo i udział w poważnych Imprezach – to cechy świadczące o talencie i pasji, ale także o niezłomności i ambicji bycia dobrym (tak ważnych cechach dla efektu Imprezy). Jeśli ktoś jako główny punkt swojej reklamy podaje udział w „talent show”, to słabo świadczy o jego osiągnięciach i możliwościach – warto pamiętać, że tak zwane programy „talent show” to zazwyczaj reżyserowana operetka, odległa od realiów rynku muzyki na Imprezy – to, co zapewnia sukces Imprezy nie ma z zasadami „talent show” nic wspólnego, a umiejętności „gwiazdek talent show” często okazują się żenująco niskie na profesjonalnej Scenie Rozrywkowej, niosąc ze sobą dodatkowo niepotrzebną wybredność repertuarową oraz małe doświadczenie w pracy na Imprezach i w kontakcie z Publicznością.

LEGALNA DZIAŁALNOŚĆ MUZYCZNA – profesjonalna obsługa muzyczna to zarejestrowana firma, wystawiająca rachunki i nie oszukująca na podatkach, zapewniająca atestowane wyposażenie z udokumentowanym źródłem zakupu oraz zapewniająca legalne zatrudnienie Podwykonawców – REGON i dowód osobisty Wykonawcy oraz rozliczanie się na konto bankowe to gwarancja Twojego bezpieczeństwa. Nie daj się nabrać na „promocyjne ceny bez rachunku” oraz na umowy i rachunki wystawiane „na słupy” (osoby trzecie) – nie daj się nabrać na propozycje „podciągania” koncertów cover pod muzykę autorską oraz na wykorzystywanie na Imprezie techniki o nieustalonym pochodzeniu. Za wszystkie niedociągnięcia Wykonawcy odpowiedzialny jest zawsze Organizator. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo kontraktowe na Imprezie? Oto kilka wskazówek: CZYTAJ WIĘCEJ

INFORMACJE O STRONIE

Usługi VOCART można także odnaleźć w Internecie pod hasłami uproszczonymi: porady dla organizatora imprezy, poradnik weselny, poradnik eventowy, jak zalezc najlepszy zespol na impreze na wesele, dobry dj, zespol muzyczny, zespol cover, profesjonalny zespol muzyczny, zespol coverowy, impreza w niedziele, impreza w sobote, impreza w piatek, muzyka na impreze, oprawa muzyczna, atrakcje na impreze, live act na impreze, dj na impreze, event planner, event manager, party inspektor – Vocart Artists & Events to zastrzeżony znak towarowy, zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP. Strona Internetowa VOCART (www.vocart.eu) i jej treść jest chroniona prawem autorskim oraz stanowi własność Piotra Kulbickiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie treści niniejszej strony do innych publikacji jest zabronione i wymaga pisemnej zgody właściciela – prosimy o udostępnianie treści wyłącznie poprzez bezpośredni link.