Jak Dobrze Wybrać DJ’a, Konferansjera i Zespół – Legalna Działalność Muzyczna – Poradnik Dla Organizatora Imprezy

Legalna praca i oficjalna księgowość to w branży usług muzycznych w dalszym ciągu temat tabu – a jest bardzo ważna – w dobie wzrastającej jawności wszelkich Wydarzeń, w czasach, gdy z każdej Imprezy w Świat wędrują dziesiątki zdjęć – warto pracować z obsługą artystyczną, która uwidoczniona na pamiątkach nie przyniesie Organizatorowi problemów i będzie miała dowody na legalną pracę w tym miejscu i czasie.

Niestety wśród kilkunastu tysięcy DJ’ów i Zespołów w Polsce na porządku dziennym jest fakt, że Wykonawca okazuje się osobą nie posiadającą zarejestrowanej firmy, następnie okazuje się, że nie wystawia on faktur VAT, a w końcu zgadza się wystawić fakturę VAT lecz widnieją na niej dane zupełnie innej osoby niż On. To oczywiście źle świadczy o poziomie działalności takiego Wykonawcy, a przyjęcie faktury wystawionej „na słupa” to przestępstwo, więc nie róbcie tego.

Czy oddalibyście Dziecko do Przedszkola, którego firmy, siedziby i kadry wychowawców nigdzie nie można ustalić? No właśnie – zapewne nie… Impreza to co prawda nie dziecko, ale także czasem jest najważniejsza w życiu albo chociaż w roku. Wykonawca Muzyczny, który posiada zarejestrowaną firmę, już na wstępie daje Wam gwarancję, że radzi sobie stabilnie w życiu i w biznesie rozrywkowym – musi co miesiąc dokonywać niemałych opłat za prowadzenie firmy, inwestować w wyposażenie firmy i zdobywać na to środki oraz utrzymywać stabilny poziom obrotów, żeby nie zbankrutować – brak Firmy to oznaka braku tej odpowiedzialności i braku takiego poziomu stabilizacji Wykonawcy – ogromna liczba Wykonawców na scenie rozrywkowej nie posiada własnej Firmy, gdyż im się to nie opłaca – najczęściej z jakichś powodów grają albo za mało, albo nie traktują swojej działalności poważnie lub po prostu ukrywają swoją działalność (np. przed Urzędem Skarbowym) – nie dajcie sobie wmówić żadnego innego tłumaczenia – dobry Wykonawca zawodowy to ten, który ma Firmę i realizuje jak najwięcej Imprez żeby ją utrzymać – jeśli osoba podająca się za profesjonalnego Wykonawcę twierdzi, że nie ma Firmy, gdyż np. „ma drugi etat w piekarni”, to niestety osoba ta jest zawodowym (profesjonalnym) piekarzem i właśnie na pracę w piekarni poświęca czas, który zawodowy Wykonawca Sceniczny musi poświęcać na rozwój zawodowy w rozrywce. Oczywiście – żeby być sprawiedliwym – od tej reguły są także wyjątki, ale nieliczne. Jeśli nie możesz ustalić adresu Wykonawcy i nie ma go na oficjalnych materiałach, a otrzymujesz tylko adres pośrednika lub żaden – to także włącz czujność – jaki bowiem Wykonawca ukrywa swoje dane kontaktowe, zamiast się nimi chwalić? Tylko ten który chce je ukryć celowo. A skład? Brak wykazu osób w składzie Wykonawcy na oficjalnych materiałach, to brak pewności że jakikolwiek skład istnieje i brak możliwości weryfikacji, czy podany skład rzeczywiście wytworzył demo na jakie Wykonawca się powołuje – plagą jest nieuczciwa praktyka w postaci: jedno demo, jedna strona i kilka składów nie związanych z tą prezentacją lub kolejna praktyka: zespół który się pojawia zabrania filmowania swojej pracy na scenie (nagle okazuje się że zamówiony skład tworzą „artyści wielkiej sceny” zebrani na ostatnią chwilę i dorabiający sobie po godzinach, którzy nie chcą psuć sobie wizerunku, gdyż są świadomi własnego nieprzygotowania). Tak – są to sytuacje autentyczne.

Istnieje także praktyka promowania przez grupy muzyczne usług, poprzez oferowanie „niższych cen bez rachunku” – takie postępowanie ma krótkie nogi i naraża Klientów na dużo poważniejsze straty. Warto wiedzieć, że np. w przypadku wesel praktyką Urzędu Skarbowego jest sprawdzanie w Urzędzie Stanu Cywilnego, kto danego dnia wziął Ślub w okolicy i wzywanie tych osób do wyjaśnień oraz do wskazania podmiotów wynajętych do obsługi Wesela – jeśli pracowali Oni na czarno, powstanie problem.

Kolejnym, często ignorowanym problemem, jest legalne zatrudnienie Podwykonawców – jeśli DJ ma Pomocnika, albo jeśli występuje Zespół w kilkuosobowym składzie – to każdy z tych Podwykonawców musi być przez „szefa” zatrudniony i rozliczony podatkowo. Kolejnym haczykiem jest koszt uzyskania przychodów w umowie o dzieło – powinien wynosić 20% wynagrodzenia – w wielu przypadkach Muzycy wpisują sobie w umowy 50% kosztów, co jest niezgodne z prawem, jeśli oprawa muzyczna dotyczy muzyki cover. Jeśli Wykonawca nie zatrudnia legalnie Podwykonawców to naraża Organizatora na poważne zarzuty natury karno-skarbowej w przyszłości – choćby na podstawie wspomnianych wcześniej materiałów pamiątkowych z imprez, gdzie te osoby się pokażą.

Nie można wynająć na całą Imprezę usług dobrego Zespołu za 3.500 złotych i nie można mieć dobrego DJ’a za 1.000 złotych – takie ceny są nierealne na profesjonalnym poziomie usług – tak – wiem, że podobne stawki nadal na polskim rynku rozrywkowym występują powszechnie – jest to spowodowane faktem, iż wiele Zespołów nadal może pozyskać Klienta tylko sztucznie zaniżoną ceną, gdyż nie posiada wystarczającej jakości usług, która uzasadniałaby stawki rynku profesjonalnego (Klienci nie będą kupować usług słabych grup za stawki rynkowe). Warto tylko wspomnieć, że same koszty techniczne wykonania usługi muzycznej typowo weselnej lub na małym Evencie sięgają zazwyczaj kwot od około 1.000-1.500 złotych (na dużych Wydarzeniach są to kwoty wielokrotnie większe) – uczciwy Wykonawca musi więc najpierw wydać 1.500 złotych na Waszą Imprezę, żeby na niej zarobić – jeśli Wykonawca nie ma takich kosztów, to Wy nie będziecie mieli jakości. Akceptując zaniżone stawki akceptujecie niską jakość i prawdopodobnie zezwalacie na podatkowe oszustwo. Na przełomie 2019/2020 na polskim rynku rozrywkowym uśrednione ceny profesjonalnych Wykonawców wraz z rzetelną podstawową techniką sceniczną (niezbędnym minimum) kształtowały się na poziomie:
DJ – około 2.500-3.500 złotych brutto za 8-10 godzin
LIVE ACT SKŁAD 2 OSOBOWY- około 4.000 – 5.000 złotych brutto za 8-10 godzin
PEŁNY SKŁAD 6 osób – około 8.500 – 11.000 złotych brutto za 8-10 godzin
Podane wartości uwzględniają koszty legalnego zatrudnienia członków składów oraz podatek VAT 23%. Mniejsze ceny Wykonawcy mogą sugerować braki w wyposażeniu technicznym lub ograniczenia jakości wykonania.

Zdarza się również, że znaleziony Wykonawca oferuje niskie ceny z powodu zwolnienia podatkowego (np. nie dolicza VAT do rachunku, gdyż twierdzi, że jest zwolniony z VAT i cena wtedy jest np. o 23% niższa automatycznie) – oczywiście prawo przewiduje takie możliwości i są one legalne – jednak należy wiedzieć, że tak zwane „zwolnienie podmiotowe” z podatku VAT jest możliwe do obrotów ze sprzedaży do kwoty 200.000 złotych rocznie (dane z 2019/2020) – w przypadku pełnego składu Zespołu Cover oznacza to najczęściej, że ten Wykonawca nie przekroczył liczby 20-30 imprez w ciągu aktualnego i poprzedniego roku (przyjmując średnio 7.000-10.000 złotych za Imprezę) – jest to bardzo mało i może świadczyć o małej atrakcyjności takiego Zespołu. Aktywnie koncertujący Zespół nie ma możliwości skorzystać z takiego zwolnienia podatkowego, gdyż przekracza limit już po pierwszych kilkunastu zagranych imprezach, a dobre Zespoły wykonują ponad 70 występów w roku. W przypadku mniejszych Wykonawców (DJ’ów, solistów, malutkich agencji itd) sytuacja zwolnienia z VAT nie powinna budzić aż takich podejrzeń – jednak mimo wszystko dobry Wykonawca oferujący muzykę na imprezy to zawsze obroty wynoszące kilkukrotnie więcej niż tylko 200.000 złotych rocznie oraz stawka VAT 23% (taki podatek ułatwia współpracę z Klientami w postaci Firm i Agencji Eventowych).

Jeśli DJ lub Zespół musi posuwać się do oszustw finansowych, aby przekonać do siebie Klienta niską ceną, to jest po prostu słabym Wykonawcą – Artyści z talentem i z dobrym pomysłem na granie przekonują do siebie Muzyką i wizerunkiem oraz powodują przekonanie, że warto zapłacić więcej. Jeśli ma Cię przekonać tylko niska cena – szukaj dalej.

JAK DZIAŁA VOCART

VOCART posiada zarejestrowaną firmę, nadany REGON i europejski NIP oraz firmowe konto bankowe, na które przyjmujemy przelewy. Zawsze wystawiamy rachunki z VAT 23%, a wszyscy nasi Współpracownicy pracują na podstawie pisemnych i rejestrowanych umów. Wszystkie umowy w imieniu VOCART podpisywane są na dane naszej firmy i ponosimy za nie pełną odpowiedzialność. Korzystamy z renomowanej techniki scenicznej i zapewniamy uczciwie wycenione usługi, zgodnie z zasadami rachunkowości oraz kostzorysami kazdej Imprezy.

INFORMACJE O STRONIE

Usługi VOCART można także odnaleźć w Internecie pod hasłami uproszczonymi: porady dla organizatora imprezy, poradnik weselny, poradnik eventowy, jak zalezc najlepszy zespol na impreze na wesele, dobry dj, zespol muzyczny, zespol cover, profesjonalny zespol muzyczny, zespol coverowy, impreza w niedziele, impreza w sobote, impreza w piatek, muzyka na impreze, oprawa muzyczna, atrakcje na impreze, live act na impreze, dj na impreze, event planner, event manager, party inspektor – Vocart Artists & Events to zastrzeżony znak towarowy, zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP. Strona Internetowa VOCART (www.vocart.eu) i jej treść jest chroniona prawem autorskim oraz stanowi własność Piotra Kulbickiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie treści niniejszej strony do innych publikacji jest zabronione i wymaga pisemnej zgody właściciela – prosimy o udostępnianie treści wyłącznie poprzez bezpośredni link.