Jak Dobrze Wybrać DJ’a, Konferansjera i Zespół – Stały Skład Osobowy – Poradnik Organizatora Imprezy

Różnorodność usług muzycznych na rynku rozrywkowym jest ogromna – jak się nie pogubić i jak wybrać dobrze? Należy najpierw przemyśleć potrzeby swojej Imprezy i potrzeby Gości, następnie ocenić wielkość pomieszczenia i planowaną wielkość Sceny oraz Parkietu, a następnie ustalić potencjalną liczbę Gości i plan Wydarzenia – wtedy dowiemy się, jaki charakter i moc powinna mieć Muzyka oraz ile będzie miała czasu, żeby zauroczyć Publiczność. W takich czynnościach pomagają również specjaliści – Koordynator Imprezy to już w branży standard – VOCART także posiada w ofercie usługi planowania i realizacji Wydarzeń – Party Inspektor (Kliknij Tutaj) – w ramach tych usług (które w podstawowym zakresie zawarte są w każdej naszej opcji artystycznej) zajmujemy się kompleksową organizacją Imprez, w tym oceną potrzeb i dobieraniem najlepszych rozwiązań w zastępstwie Organizatorów.

Nieważne czy jest to DJ, Prezenter Muzyczny, Live Act, czy też Zespół Muzyczny – zawsze powinni Oni oferować ten sam skład osobowy (przynajmniej jeśli chodzi o liderów grupy – czyli osoby, z powodu których wybiera się danego Wykonawcę). Aby uniknąć niespodzianek trzeba dokładnie obejrzeć stronę internetową Wykonawcy – powinien być na niej uwidoczniony cały skład osobowy (z imienia i z nazwiska lub pseudonimu) wraz ze zdjęciami składu oraz opinie Klientów potwierdzające zawodową uczciwość tej osoby/grupy w poważnych tematach (a nie tylko „fajne granie”) – jeśli Wykonawca nie publikuje składu lub swoich referencji na oficjalnych materiałach, a przesyła je tylko prywatnie, to jest niewiarygodny. Jeśli Wykonawca nie udostępnia informacji o składzie i referencjach publicznie włączmy naszą podejrzliwość – powinniśmy być zaalarmowani jeszcze bardziej, gdy ktoś na spotkaniu chwali się swoimi osiągnięciami, ale wyraźnie proponuje nam usługi osoby trzeciej. Co z tego, że wybrany przez nas DJ grał w 100 najlepszych klubach w całej Polsce, jeśli wciska nam na siłę swojego kolegę bez znanego doświadczenia? Co z tego, że wybrany Zespół ma najlepszych wokalistów, jeśli proponuje nam swój drugi skład – to nigdy nie zagra tak jak chcemy! Wynajmując obsługę artystyczną musimy mieć pewność, że osoby, które opowiadają nam o swojej pracy i zauroczyły nas swoją wizją oraz sposobem bycia, a następnie podpisały z nami umowę, pojawią się na naszej Imprezie, natomiast w razie niespodziewanych okoliczności zapewnią należyte zastępstwo i uprzedzą nas o tym, dając nam wybór – jeśli zamiast wybranej osoby, pojawia się na naszej imprezie bez uprzedzenia ktoś inny, to wszystkie ustalenia i zauroczenia nie mają już znaczenia – zostaliśmy oszukani.

Oczywiście – skład Wykonawcy może się zmienić z powodów siły wyższej – gdy pojedyncza osoba zostanie wyrzucona ze składu, ciężko zachoruje lub będzie musiała z innych powodów zaprzestać występów – ale to sporadyczne przypadki w uczciwej działalności zawodowej grupy muzycznej i powinny być one naprawiane przez Wykonawcę natychmiast – najczęściej  z korzyścią dla jakości.

Oto najważniejsze (z pewnością nie wszystkie) warianty muzycznych usług rozrywkowych oraz składów z repertuarem bankietowym i tanecznym na Wydarzenia:

  • DJ: muzyka mechaniczna – oryginalne nagrania odtwarzane z płyt. W tej opcji ważne są umiejętności DJ’a, jego prezencja i sprzęt jakim dysponuje – ważny jest efekt muzyczny na parkiecie, czyli trafne dobieranie muzyki i jej jakość oraz legalne pochodzenie. Wizerunek DJ’a jest równie ważny – w końcu jest On/Ona samodzielną Gwiazdą Wieczoru. W tej opcji zazwyczaj pojawia się skład 1-2 osobowy.
  • KONCERTOWY LIVE ACT: DJ + WOKALIŚCI, DJ + INSTRUMENTY: połączenie muzyki mechanicznej z występem na żywo. W tej opcji ważny jest efekt muzyczny i wizerunkowy – show solistów istniejące na scenie obok DJ’a i przekazujące Publiczności energię występu na żywo w sposób zastępujący występ pełnego składu Zespołu Muzycznego. W pełnej wersji tej usługi obok DJ’a powinien wystąpić wokal damski i męski, które dodatkowo może uzupełnić instrument (np. saksofon) – inne opcje np. DJ + WOKALISTKA to wersje również stosowane ze względów budżetowych – są jednak znacznie mniej atrakcyjne i najczęściej Wykonawcy idą tutaj „na łatwiznę” wykorzystując nieprzystosowany do takich występów sprzęt jaki oferuje DJ. Ten wariant artystyczny polega na występie wokalistów śpiewających na żywo lub instrumentalistów grających na żywo do muzyki instrumentalnej, odtwarzanej z urządzeń audio – czyli do półplayback’u. Wykonawcy Live Act nie powinni wykorzystywać do występu techniki Dj’skiej, lecz dodatkową technikę koncertową do realizacji dźwięku na żywo – nie powinni być też schowani za konsoletą – ich miejsce jest na froncie sceny lub wyraźnie obok stanowiska DJ’a – inaczej zamiast Show otrzymujemy chałturę). Wysokiej klasy system odsłuchu dousznego (IEM) jest tutaj także stanowczo zalecany (z uwagi na klubowy charakter większości takich występów rodzaj odsłuchu ma ogromny wpływ na jakość brzmienia i pracy Wykonawców). Najczęściej jest niestety zupełnie odwrotnie, więc warto to wcześniej ustalać oraz zawierać ustalenia w umowach. W tej opcji zazwyczaj pojawia się skład 2-3 osobowy.
  • LIVE ACT KLUBOWY: mniejsza forma Live Act, polegająca na kilku krótkich, swobodnych wejściach wokalisty lub instrumentalisty na Scenę podczas występu DJ’a – wejścia obejmują zarówno przygotowany materiał, jaki i improwizacje ad hoc – ta forma Live Act zazwyczaj jest niskobudżetowym, artystycznym wzbogaceniem DJ’skich imprez klubowych i charakteryzuje się kompaktowym klimatem oraz surowością (jednak nie jest to reguła). W tej opcji zazwyczaj pojawia się skład 1-2 osobowy.
  • ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY (TAK ZWANY PEŁNY SKŁAD) – CZYM JEST „MUZYKA 100% NA ŻYWO”) : muzyka wykonywana na żywo z udziałem wokalistów i instrumentalistów. W tej opcji ważne jest przygotowanie muzyków i dobry sprzęt na scenie – efekt zależy od dobrego i zgranego zespołowego wykonania, dobrego nagłośnienia oraz oświetlenia występu. Podstawowym składem rozrywkowym do wykonywania muzyki cover 100% na żywo jest skład 6 osobowy – dwoje sprawnych wokalistów (męski i damski wokal) oraz podstawowe instrumenty, takie jak: perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna i instrumenty klawiszowe – jeśli ich brak to skład jest niepełny i muzyka będzie uboższa brzmieniowo oraz wizerunkowo – wyjątkiem są konfiguracje rockowe, w których instrument klawiszowy nie jest niezbędny (chociaż fajny), a zalecana jest druga gitara. Wielu członków Branży Rozrywkowej twierdzi, że pełnym składem cover jest już skład 4 osobowy (wtedy Muzycy są także Wokalistami) – doświadczenie jednak uczy, że poza Gwiazdami Wielkiej Sceny, przypadki spektakularnej jakości składów 4-osobowych są sporadyczne, a ich efektowność i możliwości muzyczne są wyraźnie mniejsze. Warto także zaznaczyć, że zespół złożony z samych Panów nie wykona dobrze damskich utworów i odwrotnie – wokal damski i męski na Scenie to podstawa kompleksowej oprawy muzycznej. Muzyka zespołu złożonego tylko z dwóch klawiszowców? Niestety – to nie jest muzyka wykonywana w 100% na żywo i zazwyczaj znacznie lepiej wypadnie w takiej sytuacji występ duetu świetnych wokalistów w formie Live Act. Nie jest także muzyką wykonywaną 100% na żywo występ zespołu muzycznego z użyciem tak zwanych „loops”, gdyż są to nagrane wcześniej fragmenty wykonywanego utworu, które puszczane są w trakcie koncertu, „dogrywając” do Muzyków podczas grania – niestety wiele Zespołów używających „loops” podaje w reklamach nieprawdziwe informacje, iż oferuje muzykę 100% na żywo. 100% na żywo oznacza wyłącznie 100% wykonania w czasie rzeczywistym – zero podkładu, zero loops, zero auto tune (auto tune to urządzenia likwidujące fałszowanie wokalistów podczas koncertu, które wchodzą do użytku nawet na mniejszych Wydarzeniach i są wykorzystywane czasem do przesady). Warto zapytać znaleziony Zespół, jaki sposób wykonania muzyki oferuje i zawrzeć tą informacje w umowie, żeby uniknąć przykrej niespodzianki – warto także zawsze dokładnie zweryfikować skład Wykonawcy i jego portfolio – im większy skład tym większe zagrożenia personalne. W tej opcji zazwyczaj pojawia się skład 5-6 osobowy.
  • ZESPOŁY JAZZOWE, AKUSTYCZNE, WYSTĘPY SOLOWE: ogromna liczba konfiguracji, liczebności składu i jeszcze większa liczba zastosowań oraz niestety sporo nieuczciwych praktyk. Wymagania Wydarzeń mogą stworzyć wiele opcji – ważne jest, aby opcje te zostały dobrane właściwie do okazji oraz prezentowały się właściwie – profesjonalny Wykonawca Sceniczny zapewni Wam w tym zakresie doradcę i prezentacje potencjału swoich możliwości. W tej kategorii najwięcej jest imprez niskobudżetowych i niskiej jakości Wykonawców Muzycznych – w tym: składów tworzących się na jeden występ bez próby, występów z prywatną techniką „co kto wziął” na jednym głośniku lub z „dwoma światełkami”, propozycji rozliczenia się bez umowy „pod stołem”, niedotrzymanych terminów, plagi zastępstw itd. W tej kategorii warto dodać więcej do budżetu – różnice w obsłudze klienta i w jakości wykonania mogą być kolosalne. Oto przykłady opcji z tej kategorii: Kontrabas + trąbka + perkusja + pianino, gitara + cajon + wokal , wokalista grający na pianinie lub wokal + podkład.

JAK OCHRONIĆ SWOJE INTERESY?

UMOWA. Umowę podpisujemy z wybraną przez nas osobą, a jeśli konieczne jest podpisanie umowy z pośrednikiem, to w treści umowy powinniśmy wskazać osobę wybraną przez nas do wykonania usług z imienia, nazwiska i z danych dowodu osobistego. W umowie należy także wskazać, że wybrana przez nas osoba będzie wykonywać swoje dzieło osobiście, inne osoby będą jej Podwykonawcami, a zastępstwo jest możliwe tylko w przypadku poważnych i niezależnych od Was okoliczności losowych oraz wyłącznie za Waszą zgodą. Warto w umowie określić także dokładny zakres usług – jaki skład i jaka technika ma pojawić się na naszej Imprezie.

WYBIERAJ ZAUFANYCH – tylko renoma grupy muzycznej gwarantuje jej rzetelność. Nie opinie w Internecie (które można łatwo podrobić), nie ogólne referencje (też łatwo podrobić) – tylko udokumentowane poważne osiągnięcia zawodowe oraz oficjalnie prezentowane referencje od konkretnych osób i firm możliwe do weryfikacji (np. pod podanym numerem telefonu).

JAK DZIAŁA VOCART

VOCART zapewnia stały skład osobowy usług DJ, DUETU WOKALNEGO i ZESPOŁU – skład dostępny jest TUTAJ . Przez wiele lat naszej działalności ani jeden raz nie zdarzyło się, abyśmy przysłali za nas na Imprezę kogoś innego niż umówiony skład – dla nas umowy są święte. Każda zmiana naszego składu była spowodowana zwiększaniem poziomu usług i Klienci witali ją z radością. Za naszą postawę zebraliśmy dużo pozytywnych recenzji od osób prywatnych i od największych globalnych marek, które można zweryfikować pod podanymi na nich numerami telefonów – REFERENCJE DOSTĘPNE SĄ TUTAJ. W cenie każdej z naszych usług znajduje się podstawowy zakres Managera & Plannera Imprez, który pomoze w ocenie sytuacji nie narzucając się.

POWRÓT

INFORMACJE O STRONIE

Usługi VOCART można także odnaleźć w Internecie pod hasłami uproszczonymi: porady dla organizatora imprezy, poradnik weselny, poradnik eventowy, jak zalezc najlepszy zespol na impreze na wesele, dobry dj, zespol muzyczny, zespol cover, profesjonalny zespol muzyczny, zespol coverowy, impreza w niedziele, impreza w sobote, impreza w piatek, muzyka na imprezy, oprawa muzyczna , atrakcje na imprezy, live act na imprezy, dj na imprezy, event planner – Vocart Artists & Events to zastrzeżony znak towarowy, zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP. Strona Internetowa VOCART (www.vocart.eu) i jej treść jest chroniona prawem autorskim oraz stanowi własność Piotra Kulbickiego. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie treści niniejszej strony do innych publikacji jest zabronione i wymaga pisemnej zgody właściciela – prosimy o udostępnianie treści wyłącznie poprzez bezpośredni link.