Jak Dobrze Wybrać Dj’a Lub Zespół – Własne Zaplecze Techniczne

Technika sceniczna to podstawa udanego występu DJ’a lub Zespołu. Pod tym pojęciem kryje się nagłośnienie i oświetlenie, ale także wizja (obraz), projekt i instalacje sceniczne (rampy, statywy, okablowanie, sterowniki itd.). Profesjonalna obsługa muzyczna powinna posiadać własne zaplecze techniczne i wykorzystywać je podczas występów. Warto sprawdzać, czy Wykonawca rzeczywiście posiada potrzebną technikę sceniczną i czy prezentuje ona oczekiwaną jakość – w wielu przypadkach jest niestety odwrotnie, a niespodziewana konieczność wynajmu to dodatkowy koszt i problemy.

Prawie wszystkie grupy muzyczne zapewniają w swoich reklamach, że posiadają „profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie” lub „profesjonalny sprzęt sceniczny” – jednak w rzeczywistości większość z tych reklam jest nieprawdziwa. Większość DJ i Zespołów w Polsce to grupy amatorskie i półamatorskie, prowadzące swoją działalność jak najmniejszym kosztem – a więc także z wykorzystaniem niskobudżetowego sprzętu, którego jakość pracy pozostawia wiele do życzenia i nigdy nie odda piękna dźwięku oraz nie stworzy magii światła, o jakiej zapewniają. Wykorzystywany przez te grupy sprzęt pochodzi często z nieznanych źródeł, często są to też chińskie podróbki znanych produktów – taki sprzęt nie posiada zazwyczaj atestów bezpieczeństwa i w przypadku wypadku na imprezie powoduje odpowiedzialność karną i odszkodowawczą Organizatora. Słynne oświetleniowe „grzybki”, albo chińskie lasery z bazaru – to nie oświetlenie na scenę, tylko marne i niebezpieczne zabawki, mogące swoim promieniem światła np. wypalić dziecku oko podczas imprezy. Warto też wiedzieć, że znacznie lepiej działają dwa dobre małe głośniki ustawione po lewej i prawej stronie sceny, niż sześć wielkich „zwykłych” kolumn ustawionych jedna przy drugiej – fizyki dźwięku nie da się oszukać – im więcej „zwykłych” głośników znajduje się obok siebie, tym słabsza jakość dźwięku i paradoksalnie tym ciszej (wydobywające się z tych głośników fale dźwięku wzajemnie się likwidują). Do wielkich instalacji wymyślono drogie i skuteczne nagłośnienie liniowe (line-array) – takich instalacji nie potrzeba na małe imprezy, ale warto wiedzieć że są.

Tanie oświetlenie i tanie nagłośnienie - oraz tzw. samoróbki - można poznać z daleka, pośród innego sprzętu.

Tanie oświetlenie i tanie nagłośnienie – oraz tzw. samoróbki – można poznać z daleka, pośród innego sprzętu. Foto z Internetu.

Aby sprawdzić jakość sprzętu Wykonawcy nie trzeba być specjalistą – wystarczy poprosić o wykaz podstawowych elementów nagłośnienia i oświetlenia, jakie będą dostarczone na imprezę oraz o dowody ich własności – a następnie sprawdzić renomę i wartość tego sprzętu w Internecie. Ta czynność da nam pierwsze wrażenie i wiedzę, czy nasz Wykonawca jest wart swojej ceny. Uogólniając – jeśli coś ważnego w nagłośnieniu i oświetleniu nie jest warte przynajmniej czterocyfrowych kwot, to najczęściej nie jest warte używania.

Czasem aż wstyd patrzeć na efekty pracy oprawy muzycznej... Foto z Internetu.

Czasem aż wstyd patrzeć na efekty pracy oprawy muzycznej… Foto z Internetu.

Są także grupy muzyczne, które wynajmują swoje usługi całkowicie bez techniki scenicznej – o ile ich podejście jest w tej sprawie uczciwe, o tyle z pewnością nie można mówić tutaj o kompleksowej obsłudze imprezy i o w pełni profesjonalnej obsłudze muzycznej. DJ lub Zespół nie pracujący ze swoją techniką sceniczną to znak braku stabilności tej grupy i znak braku inwestycji w jakość – to także znak, że osoby te mogą nie znać się na technice scenicznej i nie będą potrafiły jej dobrze wykorzystać – a więc będa potrzebować dodatkowej i kosztownej obsługi technicznej.

JAK DZIAŁA VOCART
VOCART posiada na własność wartościowe wyposażenie techniczne, które jest używane do realizacji naszych występów. Nasze zaplecze techniczne jest nowoczesne, modernizowane co kilkanaście miesięcy i w pełni zaprojektowane jest pod nasze potrzeby (czasem specjalnie dla nas zaprojektowane przez producentów) – dlatego też wszystko jest zawsze w 100% dostosowane do imprezy. Jesteśmy samowystarczalni na małych i bardzo dużych imprezach – potrafimy także zabezpieczyć technicznie występy innych Wykonawców. Dzięki temu, że jesteśmy właścicielami zaplecza technicznego, nasi Klienci otrzymują je w preferencyjnych cenach, jako dodatek do naszych usług. Posiadamy dowody legalnego nabycia wyposażenia technicznego (faktury z uznanych sklepów w Polsce i w Europie) – to ważne – faktury te potwierdzają atesty bezpieczeństwa i oryginalność sprzętu, a w przypadku jakiegokolwiek wypadku na imprezie chronią Organizatora. Wykaz podstawowy używanego przez nas sprzętu znajduje się na stronie: http://vocart.eu/swiatlo-i-dzwiek/

VOCART - Gala Plastem - Artyści i Technika Sceniczna

VOCART – Gala Plastem – Artyści i Technika Sceniczna

VOCART - Obsługa Techniczna Wydarzeń

VOCART – Obsługa Techniczna Wydarzeń

VOCART - pasujemy do każdego miejsca

VOCART – pasujemy do każdego miejsca

VOCART - Dajemy Więcej Niż Inni

VOCART – Dajemy Więcej Niż Inni

TECHNIKA VOCART - WERSJA PRESTIGE - PEPSI ARENA - DJ+ZESPÓŁ+KABARET

TECHNIKA VOCART – WERSJA PRESTIGE – PEPSI ARENA – DJ+ZESPÓŁ+KABARET

VOCART - KONCERT

VOCART – KONCERT

POWRÓT